Beräkna och jämför enhetspriset för en produkt i butiken

Ibland är det svårt att säga om en stor förpackning av en viss produkt faktiskt är billigare än när du köper produkten separat. Genom att jämföra enhetspriset för olika paket kan du avgöra vilket paket du ska välja för att få bäst valuta för pengarna. Enhetspriset är det pris du betalar för en viss kvantitet av produkten. Kvantiteten kan uttryckas i olika måttenheter: antal (bitar), vikt (gram, uns, pund, kilo) eller innehåll (milliliter, liter). För att beräkna enhetspriset för en produkt, dividera priset på produkten med mängden produkt du får för det priset. Ibland står även styckpriset på prislappen i butiken och du behöver inte räkna ut det själv. Sedan jämför du enhetspriset för två eller flera paket av samma produkt för att avgöra vilket paket som är billigast.

Steg

Metod 1 av 2: Beräkna enhetspriset för en produkt

Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 1
1. Se det totala priset för produkten. Enhetspriset är vanligtvis en del av produktens totala pris. Titta på prislappen eller skanna produkten med butikens handhållna skanner för att ta reda på det totala priset på produkten.
  • Om du har en kupong, dra av rabatten från totalpriset innan du beräknar enhetspriset.
Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 2
2. Bestäm förpackningsmängden. Kontrollera etiketten för att ta reda på produktens förpackningsmängd. Vanligtvis finns detta längst ner till höger på förpackningen.
  • Vissa produkter säljs i en viss mängd, till exempel toalettpapper, ljus eller tejprullar. De flesta produkter säljs dock i vikt eller volym, som gram, kilogram, milliliter, liter och så vidare.
  • Dricks: Om en produkt säljs per styck eller enhet är totalpriset lika med enhetspriset. Anta till exempel att du vill köpa en vattenmelon som kostar 3 €, då är både totalpriset och enhetspriset 3 €,-. Detsamma gäller om du skulle köpa en tejprulle för 0,50 €. Både totalpriset och enhetspriset är då 0,50 €.

    Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 3
    3. Se till att arbeta med samma måttenheter. Om du vill jämföra flera paket är det viktigt att du använder samma måttenhet. Till exempel, ibland anges kvantiteten på en förpackning i gram, medan en annan förpackning av samma produkt anger innehållet i kilogram. Om så är fallet, omvandla respektive måttenheter så att de alla är lika med varandra.
  • Anta till exempel att du vill jämföra ett 400 grams paket ris för 1 € med en två kilos påse ris för 3 €. Två kilo ris motsvarar fem 400 grams förpackningar. Det är därför du multiplicerar priset på ett paket ris gånger fem. Så för två kilo ris i förpackningar skulle du ha förlorat 5 x 1 €, eller 5 €,-.
  • Man kan ibland också stöta på utländska måttenheter. Du kan också konvertera detta till de måttenheter vi använder. Anta att du är på semester i England och vill jämföra en liter (dvs. 1000 milliliter) solrosolja för 1,19 £ med en 12 fl oz (flytande uns) flaska solrosolja för 0,60 £. Ett fluid ounce är lika med 28,41 milliliter. Den andra flaskan innehåller alltså 12 x 28,41 milliliter, vilket kommer ner till cirka 341 milliliter.
  • Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 4
    4. Dela det totala priset med kvantiteten för att beräkna enhetspriset. Använd en miniräknare eller din telefon för att beräkna enhetspriset. Om man räknar ut allt i huvudet använder man teorin om långdivision för att räkna ut enhetspriset. Här är några exempel:
  • Anta att du har ett paket med sex rullar toalettpapper för 1,80 €. För att beräkna enhetspriset, dividera det totala priset på 1,80 € med sex. I så fall är enhetspriset för en rulle toalettpapper 0,30 €.
  • Anta att du vill köpa ett påfyllningspaket med schampo på tre liter för 4,50 €. Dela sedan 4,50 € med tre. Så här får du reda på att du betalar 1,50 € per liter schampo.
  • Variation: Om du tycker att det är svårt att beräkna kan du även använda en speciell enhetspriskalkylator online. Här anger du ett antal grundläggande information och hemsidan sköter resten. En bra enhetspriskalkylator hittar du här: https://www.pris per styck.se/

    Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 5
    5. Leta efter enhetspriset på prislappen för att göra det enkelt för dig själv. De flesta butiker anger också enhetspriset för en produkt på prislappen. Det brukar anges med små bokstäver uppe till vänster eller längst ner till vänster på kortet. Ibland finns det en gräns runt detta pris. Kontrollera prislappen för att se om enhetspriset står på den.
  • Om du till exempel tittar på en fyra kilos påse med ris för 3,80 € kan det finnas ett enhetspris på 0,95 € per kilo i hörnet av prislappen med små bokstäver.
  • Metod 2 av 2: Jämför enhetspriset på produkter

    Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 6
    1. Beräkna enhetspriset för de produkter du vill köpa. Dela det totala priset för ett paket med kvantiteten för att fastställa produktens enhetspris.
    • Anta att du måste välja mellan ett paket med tolv rullar toalettpapper för 3,50 € eller ett paket med fyra rullar för 1,35 €. Sedan delar du först 3,50 € med tolv, vilket blir 0,29 € per rulle. Sedan delar du €1,35 med fyra, vilket motsvarar €0,34 per rulle.
    • Ett annat exempel är att du måste välja mellan ett litet paket müsli på 300 gram för 1,50 € eller ett stort familjepaket på 1500 gram för 6,25 €. Du delar sedan €1,50 med 300, vilket kommer ut på €0,005 per gram (och därmed €0,50 per 100 gram) och du delar €6,25 med 1500, vilket kommer ut på €0,00416 per gram (eller €0,42 per 100 gram).
    Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 7
    2. Välj produkten med lägst enhetspris. Generellt sett får du mest valuta för pengarna om du köper produkten med lägst enhetspris. Så jämför enhetspriset för de produkter du vill köpa för att avgöra vilken produkt som är billigast och köp den produkten.
  • Ett paket med tolv rullar toalettpapper med ett enhetspris på 0,50 € per rulle är billigare än ett paket med fyra rullar med ett enhetspris på 0,55 € per rulle. I så fall är det bäst att köpa paketet med tolv rullar.
  • Detsamma gäller ett paket müsli. Det är billigare om du köper ett familjepaket där du betalar 0,42 € per 100 gram istället för ett litet paket där du betalar 0,50 € per 100 gram.
  • Bild med titeln Beräkna och jämför enhetspriser i butiken Steg 8
    3. Se till att kvaliteten på de jämförda produkterna är densamma om det är viktigt för dig. I de flesta fall kommer en produkt av lägre kvalitet att ha ett lägre enhetspris. Du kan välja att köpa denna produkt om du vill spara pengar. Men ibland är en produkt som är lite dyrare mycket bättre, godare eller mer näringsrik och är det värt den extra kostnaden.
  • Som exempel kan du ta toalettpapper. Till exempel betalar du lite mer för fyrskikts toalettpapper än för tvåskikts toalettpapper. I det här fallet kan du välja att gå på det lite tjockare toalettpappret, även om det är relativt sett dyrare.
  • Tips

    • Det är bäst att jämföra enhetspriset på produkter med jämförbar kvalitet. En viss produkt kan vara något dyrare per styck eller per kilo, men kan innehålla fler näringsvärden eller annat tillskott.

    "Beräkna och jämför enhetspriset för en produkt i butiken"
    Оцените, пожалуйста статью